2024 Winners

Amazing 2 days dedicated to dance and talent gathered dancers from five countries to meet with wonderful guest-teachers and jury. Incredible workshops and tough competition program with more than 270 choreographies marked a long but fruitful weekend.

Here are the best dances and dancers:

BABY

Ballet

Solo

  1. Ek. Tivga
  2. H. Pampulova, G. Galova
  3. N. Georgieva

Duo

  1. G. Galova & V. Stoykova

Formation

  1. Royal Dance School

National/Folklore

Solo

  1. S. Veleva

Lyrical

Solo

  1. Av. Mitova
  2. Ek. Tivga

Jazz/Show Dance

Solo

  1. G. Galova

MINI

Ballet

Solo Hobby

  1. N. S. Ren
  2. S. Kostova
  3. G. Miroslavova

Solo Pro

  1. M. Zlateva

Solo Repertoire Hobby

  1. N. S. Ren
  2. G. Miroslavova
  3. V. Gigova

Solo Repertoire Pro

  1. V. Mihaylova
  2. S. Stefanova / M. Zlateva
  3. An. Radulescu

Duo Hobby

  1. N. Karakostova & S. Djenova
  2. V. Gigova & V. Pavlova
  3. S. Veleva & J. Veleva

Duo Pro

  1. An. Strugariu & An. Radulescu

Quartet Pro

  1. Accademia Iaccopini Quartet

Group

  1. Royal Dance School

Formation

  1. Ballet Studio Djulia

National/Folklore

Solo Hobby

  1. G. Miroslavova
  2. M. Andreeva
  3. J. Veleva

Solo Pro

  1. S. Stefanova

Duo

  1. V. Pavlova, V. Gigova

Contemporary

Solo Hobby

  1. N. Karakostova

Lyrical

Solo Hobby

  1. K. Zain
  2. Hr. Trendafilova
  3. N. Ruseva

Solo Pro

  1. S. Stefanova, Il. Toader
  2. An. Strugariu
  3. M. Zlateva

Group

  1. Royal Dance School

Formation

  1. Ballet Studio Djulia

Jazz/Show Dance

Solo Hobby

  1. S. Djenova

Solo Pro

  1. M. Zlateva
  2. S. Stefanova
  3. Il. Toader

Street Dance

Group

  1. Dance Zone

Acro

Solo

  1. S. Stoyanova
  2. Hr. Trendafilova
  3. K. Ivanova

Song & Dance

  1. Kr. Kopoeva
  2. Ind. Hristanova

CHILDREN

Ballet

Solo Hobby

  1. El. Petrova
  2. S. Valkova
  3. Ind. Hristanova

Solo Hobby Male

  1. K. Simeonov

Solo Pro

  1. Em. S. Chiominto
  2. G. Dobreva
  3. Gr. Dukova

Solo Pro Male

  1. P. Dioguardi

Solo Repertoire Hobby

  1. M. Georgieva
  2. B. Kulinski
  3. El. Petrova

Solo Repertoire Pro

  1. G. Caparrelli
  2. S. Lucheroni
  3. D. Manoilova

Solo Hobby on Pointe

  1. Ekaterina Bondar
  2. Alexandra Butnar

Solo Pro on Pointe

  1. D. Georgieva
  2. St. Georgieva
  3. M. Kadir

Solo Repertoire Hobby on Pointe

  1. N. Chukarova
  2. Al. Butnar
  3. Ek. Bondar

Solo Repertoire Pro on Pointe

  1. G. Aiello
  2. Chr. Kalli
  3. St. Georgieva

Duo Pro

  1. Gr. Dukova & G. Dobreva
  2. G. Festuccia & N. Casicci

Duo Repertoire

  1. El. Todorova & Y. Kostova

Quartet Pro

  1. SwanX Dance Studio
  2. Accademia Iacopini

Group

  1. Royal Dance School

Group Repertoire

  1. Royal Dance School
  2. SwanX Dance Studio
  3. Accademia Iacopini

National/Folklore

Solo Hobby

  1. El. Petrova
  2. S. Valkova
  3. N. Chukarova

Solo Pro

  1. El. Camuso
  2. Er. Iacob

Lyrical

Solo Pro

  1. R. Popova
  2. D. Manoilova
  3. L. Tudosoiu

Duo/Trio Pro

  1. R. Popova & K. Kostenarova
  2. Al. Kamenova & D. Milikina
  3. S. Stoeva & R. Popova & K. Kostenarova

Group Hobby

  1. Royal Dance School
  2. Omaya Dance Studio

Group Pro

  1. SwanX Dance Studio

Contemporary

Solo Hobby

  1. B. Kulinski
  2. S. Valkova
  3. El. Teneva

Solo Pro

  1. R. Popova
  2. Al. Kamenova
  3. K. Kostenarova

Group

  1. Zenith Dance Company

Jazz

Solo Hobby

  1. M. Georgieva

Solo Pro

  1. R. Popova
  2. K. Kostenarova
  3. D. Manoilova

Show Dance

Solo Pro

  1. D. Manoilova
  2. S. Stoeva
  3. Al. Kamenova

Duo Pro

  1. Al. Kamenova & D. Milikina

Group

  1. SwanX Dance Studio

Acro

  1. Al. Kamenova
  2. Al. Corliceanu

Street Dance

Duo

  1. Am. Bozieru & An. Goglea

JUNIOR

Ballet

Solo Hobby

  1. El. Stankulova
  2. D. Krumova

Solo Pro

  1. A.-M. Madzharova
  2. El. Ploskova

Solo Pro Male

  1. I. Raducanu
  2. G. Jelev

Solo Repertoire Hobby

  1. El. Elinova
  2. Pr. Kirilova

Solo Repertoire Pro

  1. D. M. Toma
  2. A.-M. Madzharova
  3. M. Dimitranova

Duo/Trio Pro

  1. G. Fu & El. Camuso & M. Vitaglione
  2. M. Dimitranova & G. Jelev

Quartet Hobby

  1. Dance Studio Terpsihora - Teodora Baycheva

Quartet Pro

  1. A.S.D. Zona 10 Danza

National/Folklore

Solo

  1. B. Boneva

Duo

  1. D. Margarit & M. Rizea

Lyrical

Solo Hobby

  1. Al. Karadjova

Solo Pro

  1. M. Fabiano
  2. N. Fagniani
  3. B. Boneva

Duo Hobby

  1. D. Dimancea & M. Stan, Pr. Kirilova & Al. Karadzova
  2. M. Stan & B. Poenaru

Duo Pro

  1. G. Mambelli & L. Orecchiuto

Group Hobby

  1. Dana Gym & Dance

Group Pro

  1. Accademia Iacopini

Contemporary

Solo Hobby

  1. S. Borisova
  2. Pr. Kirilova

Solo Pro

  1. B. Boneva
  2. N. Fagniani
  3. M. Dimitranova

Solo Pro Male

  1. P. Messina
  2. L. Caraffa

Group

  1. Accademia Iacopini
  2. A.S.D. Zona 10 Danza

Modern

Solo Pro

  1. D. M. Toma
  2. I. Raducanu

Duo Pro

  1. D. M. Toma & I. Raducanu

Show Dance

Solo Hobby

  1. Ev. Kyuchukova

Solo Pro

  1. Al. Mihova

Group

  1. Dana Gym & Dance - Cute Girls
  2. Dana Gym & Dance - Cool Girls

Street Dance

Solo

  1. L. Caraffa
  2. K. Stankulova

Group

  1. Dance Academy Sofia
  2. Dance Zone
  3. Dana Gym & Dance

SENIOR

Ballet

Solo Hobby

  1. Y. Hristanova

Solo Pro Male

  1. N. Naidenov

Solo Repertoire Hobby

  1. Y. Hristanova
  2. Y. Dukova

Solo Repertoire Pro

  1. V. Ivanova

Solo Repertoire Pro Male

  1. N. Naidenov

Duo

  1. J. Barbagallo & P. Messina

National/Folklore

Solo Pro

  1. V. Ivanova

Contemporary

Solo Pro

  1. G. Mambeli

Solo Pro Male

  1. J. Barbagallo

Modern

  1. Y. Hristanova

Show Dance

Group

  1. Dance Academy Sofia

Winners of our special prizes and scholarships check here.

Comments are closed.